İnsanoğlunun yüz yıllardır yemekten vazgeçemediği belki de tek yemek olan pizzanın kökeninin nereye dayandığını biliyor muydunuz?

Gittiğiniz her ülkede, her köşede rahatlıkla bulabileceğiniz bu lezzet aslında tarih, göç ve yoksulluk ile doğrudan bağlantılı çok eski bir yemek. İsmini Latince’de ezmek ve öğütmek anlamına gelen “pinsere” fiilinden alan pizza, kendini ilk olarak İtalyan toplumunda yassı ekmekler olarak göstermiş. Mozarella peyniri ve çeşitli malzemelerin bir araya gelmesiyle hazırlanan bu yassı ekmekler, yoksul İtalyan halkının vazgeçilmezi haline gelmiş.Virgil tarafından yazılmış olan dünyaca ünlü epik eser Aeneis’de bile bahsi geçen pizza, ilk olarak 1700’lü yıllarda Napoli’de bulunmuş. O dönemde Napoli, Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden birisiymiş. Alt tabakadan çok ciddi bir göç alan Napoli, bir anda yoksulluğun merkezi haline gelmiş. Yaşanan ekonomik kriz, insanları tüketmesi kolay ve uygun fiyatlı yemekler bulma arayışına itmiş. İşte tam olarak bu ihtiyaç, pizzanın yaratılmasına sebep olmuş. Sokak satıcıları tarafından satılan bu muhteşem lezzet, yoksul köylülerin bir numaralı gıda kaynağına dönüşmüş. Modern bir perspektiften baktığımızda oldukça komik gelse de, o dönemde yemek eleştirmenleri pizzayı fazlasıyla kötülemiş ve bu yemeği tamamen fakirlikle ilişkilendirmişler. 

1800’lü yıllarda ortaya çıkan ilk yemek kitapları pizzayı, tarifi yazılmaya değer bir yemek olarak görmemiş ve kesinlikle yer vermemiş. Fakat kısa bir süre sonra, bu algının değişmesine sebep olacak oldukça şaşırtıcı bir olay gerçekleşmiş. Alt tabakaya ait pizzayı denemek istediğini söyleyen Kraliçe Margherita mozarella peyniri, domates ve fesleğen ile hazırlanmış olan bu lezzeti denemiş ve tadına bayılmış! Kraliçenin onayını alan pizza, bir anda yoksulluğun sembolü olmaktan çıkmış, kraliyet ailesinin de afiyetle yediği bir yemek haline gelmiş; devamında ise İtalya’nın ulusal sembolüne dönüşmüş! 

1800’lü yılların sonunda, Amerika’ya göç eden İtalyanlar, yerleştikleri bu ülkede yemek kültürlerini olduğu gibi devam ettirmeye çalışırlar ve bu sayede pizza İtalya’dan çıkarak ikinci evi olan Amerika’ya yerleşmiş olur. Bir dönem fakirliğin sembolü olan pizza, günümüz çağında ise herkesin severek tükettiği bir lezzet haline geldi. Her yaştan ve kültürden insanın ağzını sulandırabilecek güce sahip olan pizzayı bir de Pek Food dokunuşuyla tadın! Sizlere en lezzetli, tipik İtalyan pizzasını sunmak için ünlü İtalyan gurme ve mutfak danışmanı, Şef Geovani ile bir araya geldik! Sonuçlar mı? Tek kelimeyle muhteşem! Elde açılmışçasına ince, karakteristik İtalyan pizzamız, restoran kalitesini sizlerle buluştururken, Çanakkale domatesleriyle hazırladığımız imza sosumuz, çeşitli baharatlarla bir araya gelerek sizlere adeta bir lezzet şöleni sunuyor. Pizzalarımıza bu zengin aromayı katan sihirli dokunuş ise, ideal olgunlukta toplanan taptaze malzemelerimiz!