Dünya çapında şefler & sömeliyeler üstün lezzetleri sebebiyle 2.200 gıda & içecek ürününü ödüllendirdi

Brüksel, 25 Mayıs, 2021: Dünyanın en iyi şef ve sömeliyelerinin bazılarından oluşan International Taste Institute jürisi 2,218 gıda ve içecek ürününü 2021 Superior Taste Award ile ödüllendirdi. Tüm dünyada gıda ve içecek üreticileri, ürünlerinin tat ve kalitesi konusunda çok ciddi yatırımlar yapmaktadır. 2021 yılında tat değerlendirmesine gönderilmek üzere kaydedilen ürün sayısında %45 artış olurken sağlıklı ve sürdürülebilir ürün kategorisinde büyük artış meydana geldi.

Tat konusunda ustalaşmak her zamankinden daha önemli

2,218 ürün Superior Taste Award’a hak kazandı. Superior Taste Award, şef ve sömeliye jürimizin beklentisini karşılayan ya da aşan (tadım skoru %70’in üzerinde olan) ürünlerin hak kazandığı bir sertifikasyondur. Ödüllendirilen ürünler özenle üretilmiş, dengeli ve lezzetlidir. Her yıl, binlerce ürün değerlendirilmekte ancak yalnızca çok iyi ürünler ödüllendirilmektedir.

2021 yılı ödüllü ürünlerin listesine International Taste Institute websitesi www.taste- institute.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

39 Prestij Ödülü
International Taste Institute, yıllar içinde aynı şekilde olağanüstü ürün kalitesini koruyan ürünleri aşağıdaki prestij ödülleri ile ödüllendirmektedir. 2021 prestij ödülü dağılımı:

29 Crystal Taste Award, 3 yıllık bir süre içinde her yıl üst üste 3 yıldız ile ödüllendirilen ürünlere verilmektedir.

10 Diamond Taste Award, 10 yıllık bir süre içinde 7 kez 3 yıldız ile ödüllendirilen ürünlere verilmektedir.

Dünyayı daha lezzetli bir yer haline getirmek

Eric de Spoelberch, International Taste Institute CEO’su: “Karmaşık küresel duruma rağmen, sıkı hijyen önlemlerini koruyarak 2021 değerlendirmeleri için çok üst düzey uluslararası şef ve sömeliyeleri bir araya getirebilmemizden son derece gurur duyuyoruz.”

2021’de enstitüye katılan yeni jüri üyelerinden bazıları:

Gastronomi alanındaki deneyimlerini yiyecek ve içecek endüstrisine hizmet etmek için bir araya getiren jüri, üreticilere ürünlerinin tat kalitesini artırmaları için yardımcı olup teşvik ederek enstitünün dünyayı daha lezzetli bir yer haline getirme misyonuna katkıda bulunuyor.

Sağlıklı & sürdürülebilir ürünler dikkatleri üzerine çekti

2021’in ilk yarısında, sağlıklı ve sürdürülebilir ürün kayıtlarında büyük bir artış görüldü.

Örneğin, bitki bazlı et ve süt ürünleri alternatiflerinde (+% 240), glutensiz ürünlerde (+% 112) ve vegan ürünlerde (+% 77) güçlü bir artış meydana geldi. Sağlıklı ve sürdürülebilir ürünlerle ilgili üreticileri en çok zorlayan nokta tüketicilerin genellikle bu ürünlerin daha az lezzetli olduğunu düşünmeleri oluyor. Bu sebeple, üreticiler bu algıyı değiştirmek için çalışıyorlar.

Bu, başka bir trendle de bağlantılıdır: çoğu zaman çok tartışılan Avrupa Nutri-Score ölçeği gibi besin derecelendirme sistemlerinden etkilenen üreticiler besin değerlerinin formülasyonunda değişiklik için enstitüye yeniden formüle ettikleri ürünleri gönderiyor. Burada da tat her şeyden önemlidir. Daha az tuz, şeker veya yağ kullanarak bir ürünün besin değerlerini iyileştirmek o ürünün tadı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve bu durumun tadı geliştirecek yenilikçi metodlarla dengelenmesi gerekir.

Alan Coxon, International Taste Institute şef jüri başkanı: “2021’de tadım için gönderilen ürünlerin kalitesi oldukça yüksekti. Sektörün damak tadına güçlü bir şekilde odaklanırken daha sağlıklı ürünler geliştirdiğine şahit olmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde belirtti.

International Taste Institute Hakkında

2005 yılında kurulan ve merkezi Brüksel, Belçika’da bulunan International Taste Institute, dünya çapında gıda ve içecek ürünlerinin tadını değerlendiriyor ve sertifikalandırıyor. Jürisi, Avrupa’nın 15 aşçılık ve içecek derneğinden 200’ün üzerinde ünlü şef ve sömeliyelerden oluşmaktadır.

Yıllar içinde, Ferran Centelles (El Bulli Foundations baş sömeliyesi), Manuel Jimenez (2017 İspanya En İyi Sömeliyesi), Alain Nonnet (36 yıl içerisinde 2 Michelin yıldız) Gaetano Raguni (İtalya Bocuse d’Or 2017 kazananı), Alan Coxon (İngiliz Gıda / İçecek Büyükelçisi ve BBC TV şef sunucusu) ve Cristina Figueira (1 Michelin Yıldızı) gibi birçok prestijli şefler ve sömeliyelerin yer aldığı International Taste Institute’ün jürisi tarafından 18.000’den fazla ürün sertifikalandırılmıştır.

International Taste Institute objektif bir duyusal değerlendirme gerçekleştirir: jürisi, herhangi bir puanlama önyargısından kaçınmak için ürün örneklerinin anonimleştirildiği titiz bir kör tadım metodolojisi izler. Jüri, 5 standart duyusal kritere göre ürün performansını puanlamanın yanı sıra, ürün gelişimine açık noktalarla ilgili yorumlar ve gıda eşleştirme konularında önerilerde de bulunur.

Ödüllendirilmiş ürün ve üreticilerin isimlerine www.taste-institute.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi ya da röportaj talebi için lütfen [email protected] ya da +32 2 372 34 22 üzerinden Eric de Spoelberch’e ulaşın.