Hızlı Dondurma Tekniği

Teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan hızlı dondurma tekniği, son yıllarda gıdaları muhafaza etmek için kullanılan en popüler, sağlıklı ve kolay yöntemlerden biri haline geldi. Bu yöntemle gıda ürünleri çok kısa sürede, -40 ºC sıcaklıkta dondurulmakta ve yapılarında bulunan su, katı faza geçmektedir. Dondurma işlemi ile mikroorganizma ve enzimatik aktiviteler minimuma indirilir ve böylece gıdalar en doğal halleriyle; tat, koku ve besin değerlerindeki en az kayıpla muhafaza edilirler.

•İleri teknolojiyle gerçekleştirilen hızlı dondurma işlemi, gıdaların ilk günkü tazeliklerini haftalarca hatta aylarca korumalarını sağlar.

•Hızlı dondurma tekniği, evde kendi buzdolabınızda gerçekleştireceğiniz dondurma işleminden tamamen farklı bir tekniktir. Bu teknik sayesinde gıdaların tazeliği kesinlikle bozulmaz. Fakat, evde yapılan dondurulma işlemi ise yavaş yavaş gerçekleşir. İç sıcaklık ile dış sıcaklık arasında fark oluşur ve gıda içindeki su, buzlanmadan kristalleşmeye geçer. Bu geçiş, gıdanın içerisindeki dokuların tahribatına, besin değerlerinin kaybolmasına ve lezzetin azalmasına sebep olur.

•Dondurulmuş gıdalarda suni koruyuculara pek fazla ihtiyaç duyulmaz. Bu ihtiyaç üründen ürüne değişmekle beraber, hiçbir koruyucu kullanmadan da dondurmak mümkündür.

Dondurulmuş gıdaların faydaları:

•Gıda Güvenliği: Gıdaları doğru şekilde dondurmak tüketiciyi katkı maddelerinden korurken, gıda zehirlenmelerine neden olan zararlı bakterilerin oluşumunu engeller.
•Besin Değerleri: Dondurulmuş gıdalar uzun süre tazeliğini, sahip oldukları vitamin ve mineralleri ilk günkü gibi korur. Besin değerlerinde herhangi bir değişim gerçekleşmez. Bazı durumlarda dondurulmuş gıdaların taze gıdalara oranla daha yüksek besin değerlerine sahip olduklarını söyleyebiliriz.
•Kolaylık: Kalabalık bir aileye sahipseniz, geç saatlere kadar çalışıyorsanız ve bugün ne pişireceğim sorusunu sürekli kendinize soruyorsanız derin dondurucunuzda bekleyen donmuş gıda imdadınıza yetişebilir. Kullanım rahatlığı ile her mevsim çeşitlilik imkânı sağlar.
•Koruyucu Kullanımı: Dondurulmuş gıdalarda suni koruyucu kullanımına ihtiyaç yoktur. Gıda ürünlerinin uzun süre dayanması için hızlı dondurma yöntemiyle dondurulmaları yeterlidir.
•Ekonomik Fayda: Dondurulmuş gıdalar için ödenen bedel, taze gıdalar için ödeyeceğiniz tutardan çok daha düşüktür. Bunun sebebi, taze gıdaları depolama ve ulaştırmanın oldukça pahalı ve zor oluşudur. Dondurulmuş gıdalar herhangi bir muhafaza etme problemi yaşanmadan rafta kolaylıkla bekleyebilir ve bundan dolayı tüketici için daha maliyetsiz ürünlerdir. Bir diğer ekonomik avantaj ise, dondurulmuş gıdalar için ödenen miktarın poşette bulunan tüm ürünün tüketilebileceği miktar olmasıdır.